Odborné články

de.espirit.firstspirit.generate.ContentContext@5485e3ca 08 července 2020

Ventilátor pro každou příležitost: AxiBlade

Ruku v ruce s požadovaným průtokem vzduchu se zvyšuje účinnost a klesá hlučnost, to vše v souladu s rostoucími požadavky na axiální ventilátory používané ve výparnících, kondenzátorech a tepelných čerpadlech. Specialista na motory a ventilátory, společnost ebm-papst, tuto výzvu přijala a vyvinula novou generaci axiálních ventilátorů: AxiBlade.

Jeden produkt použitelný pro všechny aplikace?

Vždy je třeba vzít v úvahu různé požadavky v závislosti na aplikaci a způsobu instalace, inženýři společnosti ebm-papst tedy přemýšleli, zda mohou vyvinout ventilátorový systém pro chlazení a klimatizaci, který by byl vhodný pro všechna využití. To znamenalo systém s maximální flexibilitou a nejlepší možnou účinností v každém provozním bodě, se zlepšeným výkonem a sníženými emisemi hluku. A jejich odpověď? Ano, mohou.

Tajemství: modulární design.

Inženýři ebm-papst dokázali, co se zdálo nemožné. S řadou AxiBlade vyvinuli nové axiální ventilátory, které díky své modulární konstrukci pracují s optimální účinností až 54 % v mnoha různých aplikacích. Nové ventilátory mají ve srovnání se standardní řadou výrobků také nižší hlučnost, a to až o 8 dB (A). Ono tajemství spočívá v opláštění ventilátoru s vodicími lopatkami. Verze bez vodicích lopatek je vhodná pro rozsah nízkého až středního tlaku až do 200 Pa, neboť v tomto případě se výhody vodicích lopatek neprojeví. I bez nich jsou ale efektivita a provozní hluk na mnohem lepší úrovni než současný průmyslový standard. Vodicí lopatky jsou pak vhodné pro vyšší tlaky až do 290 Pa. Zde jsou vodicí lopatky pro dosažení vysoké účinnosti nezbytné.

Správné řešení pro každý rozsah tlaku.

Součástí modulární konstrukce jsou také oběžná kola s profilovanými lopatkami. Oběžná kola byla navržena pro různé typy motorů, se kterými mohou být kombinována, což zvyšuje účinnost a snižuje provozní hluk. Ochranná mřížka je aerodynamicky optimalizována; nechrání tedy pouze před náhodným kontaktem, ale přispívají také k vysoké celkové účinnosti ventilátorů. Komponenty mohou být kombinovány v závislosti na požadovaném rozsahu tlaku a ventilátory pak jsou vyráběny odpovídajícím způsobem.

Větší výkon chlazení.

S AxiBlade lze dosáhnout většího chlazení na metr čtvereční, protože ventilátory jsou výkonnější. Nejnovější EC motor zahrnuje programovatelná rozhraní, bezdrátovou konfiguraci pomocí RFID a LED, která ukazuje aktuální provozní stav. Ventilátory AxiBlade jsou k dispozici nejen s energeticky úspornými motory GreenTech EC, ale také s AC motory, které jsou stále široce využívány. Lze je používat po celém světě, protože pracují se všemi napěťovými a napájecími systémy.

www.ebmpapst.com/axiblade

Jana Novotná
Phone: +420 544 502 411
Fax: +420 547 232 622
E-Mail: info@ebmpapst.cz
Internet: www.ebmpapst.cz
de.espirit.firstspirit.generate.ContentContext@5485e3ca