Odborné články

09.03.2016

První EC ventilátory do potenciálně výbušného prostředí

Nejkompaktnější EX ventilátory na trhu

První EC ventilátory do potenciálně výbušného prostředí

Firma ebm-papst, světový výrobce vysoce účinných ventilátorů a motorů, představuje unikátní řešení kompaktních ventilátorů s EC motorem a plně integrovanou řídící elektronikou, vhodné pro použití do potenciálně výbušného prostředí. Konečně také ATEX aplikace mohou naplno využít výhod moderních EC technologií.
Jako první výrobce na světě vyvinula firma ebm-papst vysoce účinné GreenTech EC ventilátory použitelné v prostorách s nebezpečím výbuchu. K dispozici jsou jak axiální tak i radiální ventilátory s dozadu zahnutými lopatkami. Design výrobků vychází z velmi úspěšných výrobních řad HyBlade® a RadiPac. Tyto řady byly několikanásobně oceněny prestižními cenami a staly se symbolem nových standardů účinnosti, hlučnosti a kompaktnosti ventilátorů v technické praxi.

Nejkompaktnější EX ventilátory na trhu

EX-certifikované ventilátory firmy ebm-papst tvoří osvědčený a v praxi často používaný GreenTech EC motor s externím rotorem s max. výkonem 3kW. Ventilátory jsou testovány a certifikovány v souladu s evropskou normou ATEX 94/9/EC. Splňují tak veškeré požadavky průmyslových zařízení, instalovaných v prostředí s nebezpečím exploze. Díky konceptu externího rotoru jsou oběžná kola nebo lopatky připevněna přímo na těle rotoru, čímž je dosaženo bezkonkurenčního kompaktního a spolehlivého řešení. Dosahuje se tak minimální výšky ventilátoru, přesnějšího vyvážení celku, mnohem nižších vibrací a zlepšení termodynamiky motoru a tím i vyšších provozních teplot.
Axiální ventilátory jsou k dispozici ve velikostech DN630-990mm s výkonem do 33.000 m3/h v provedení s montážní přírubou. Radiální ventilátory jsou dostupné ve velikostech DN400-630mm, s výkony do 15,000m3/h a v provedení kompaktní jednotky s praktickou nosnou kubickou konstrukcí.
Tak, jak je u GreeTech EC ventilátorů firmy ebm-papst běžné, mají i nové EX ventilátory s EC motorem integrovanou elektroniku. Toto řešení je v aplikacích s nebezpečím výbuchu naprosto inovativní a jedinečné, protože doposud nebylo běžnou praxí, že by na trhu standardně dostupné EX-ventilátory s případným frekvenčním měničem, jako nadřazenou regulací, byly umístěny v nebezpečné zóně dohromady.
Díky integrované elektronice není k plynulé regulaci otáček ebm-papst EC ventilátoru, nebo jeho dalšího nastavení, potřebná žádná externí kontrolní jednotka.
Tento koncept tak výrazně šetří místo a náklady spojené např. s propojením VSD a motoru stíněnými kabely mnohdy několikametrových délek. Instalace a uvedení do provozu je proto velmi jednoduché.
Ventilátory je samozřejmě možné díky jejich inteligentní integrované elektronice velmi jednoduše instalovat a řídit v paralelním řazení stejně, jako ostatní běžně dostupné EC ventilátory. Výkon v zařízení tak není limitován jejich základním pracovním rozsahem a velikostí.

Certifikované zabezpečení

Axiální a radiální EX-ventilátory s GreenTech EC motorem firmy ebm-papst jsou vhodné pro zařízení spadající do skupiny II (prostory s nebezpečím výbuchu kromě dolů). Jsou použitelné pro plyny a páry ze skupiny výbušnosti IIB a mohou být provozovány v nebezpečných zónách kategorie 1 a 2. Spadají tak do kategorie 2G (ATEX) a mají úroveň ochrany zařízení Gb (EN 60079-0).
Hlavní výhody nových EX-ventilátorů s EC motorem firmy ebm-papst:

  • Vysoce efektivní systémové řešení ventilátoru
  • Minimální hlučnost
  • Kompaktní design
  • Vysoká životnost
  • Snadná výměna za stávající ventilátor
  • Jednoduché uvedení do provozu
  • Běžně dostupné
Gabriela Porupková
Marketing Specialist
Phone: +420 544 502 411
Fax: +420 547 232 622
E-Mail: gabriela.porupkova@cz.ebmpapst.com
Internet: http://www.ebmpapst.cz