Odborné články

27.02.2020

Tiché, energeticky úsporné a chytré: Ventilátory pro tepelná čerpadla vzduch-voda

Tepelná čerpadla jsou v oblasti topných systémů velice žádaná. S výkonem od 3 do 30 kW jsou vhodným řešením pro samostatně stojící rodinné domy i sdílené bydlení. Nízké pořizovací náklady, jednoduchá instalace a malé rozměry z nich dělají velice zajímavou alternativu vytápění nejen pro novostavby, ale jsou vhodná také pro modernizaci vytápění u stávajících budov. Moderní EC ventilátory pak hrají důležitou roli v efektivitě a ekonomickém provozu.

Obr. 1: Tepelná čerpadla vzduch-voda pro vnitřní instalaci (vlevo) a venkovní instalaci (vpravo).
 
Obr. 2: Charakteristické zvýšení tlaku pro axiální a radiální ventilátory.
 
Obr. 3: Tepelná čerpadla vzduch-voda kombinovaná s centrálním větracím systémem.
 
Obr. 4 a 5: Ventilátory AxiBlade jsou výkonné a efektivní a fungují v široké škále aplikací (vlevo). Ventilátory RadiCal jsou tiché, chytré a energeticky úsporné (vpravo).

Tepelná čerpadla vzduch-voda čerpají teplo z okolního vzduchu a přenášejí ho do topného systému, který pak vytápí obytné prostory nebo ohřívá vodu. Ventilátory zajišťují potřebný průtok vzduchu přes výparník, přičemž nejlepších výsledků je vždy dosaženo v případě, že jsou ventilátory poháněny moderními EC motory. Jsou energeticky úsporné a velice tiché, mají nastavitelnou rychlost a dlouhou životnost.

Axiální nebo radiální ventilátor?

Existují dva typy tepelných čerpadel voda-vzduch, pro vnitřní a venkovní instalaci (obr. 1). Oba typy kladou na ventilátory odlišné požadavky (obr. 2). Při vnitřní instalaci je venkovní vzduch nasáván jedním potrubím a později vyloučen jiným. Pro toto použití jsou díky své konstrukci, která je vhodná do vyšší tlakové zátěže, ideální radiální ventilátory. Jsou velmi kompaktní a použitelné pro vnitřní omezený prostor. Platí to také pro systémy, které kombinují tepelné čerpadlo a rezidenční větrací jednotku (obr. 3). Oproti tomu u venkovních instalací, kde výparník je oddělená jednotka, která je spojená rozvody s jednotkou vnitřní, není prostor většinou problém. Pro tyto sestavy se využívají hlavně tiché axiální ventilátory.

Díky širokému portfoliu produktů nabízí specialista na motory a ventilátory ebm-papst správné řešení pro každé tepelné čerpadlo voda-vzduch. Například ověřené axiální ventilátory HyBlade nebo nové ventilátory AxiBlade (obr. 4) jsou vhodné pro použití do tepelných čerpadel pro venkovní instalaci. Zvláště ventilátory AxiBlade jsou přizpůsobitelné pro širokou škálu použití a jsou vysoce efektivní a výkonné. Dobrou volbou pro tepelná čerpadla ve vnitřních instalacích a kombinovaných systémech jsou pak nové radiální ventilátory RadiCal (obr. 5), které jsou aerodynamicky optimalizovány z hlediska energetické výkonnosti a nízké hlučnosti.

Jana Novotná
Phone: +420 544 502 411
E-Mail: info@ebmpapst.cz
Internet: www.ebmpapst.cz