Odborné články

31.01.2019

Tichý a účinný ventilátor pro lékařské prostředí

Syndrom spánkové apnoe je jednou z nemocí patřící mezi spánkové poruchy. Základní charakteristikou syndromu je porucha dýchání a zástava dechu v průběhu spánku. Obvykle ji provází chrápání a nedostatek kyslíku. Průměrně dochází k zástavě dechu více než 10x za hodinu a bývá delší než 10 vteřin. Spánková apnoe postihuje mnoho lidí starších 40 let. Počet postižených osob je udáván v dvouciferných číslech a poměr mužů vůči ženám je 5:1.

Lehký a výkonný ventilátor je zároveň ideální pro provoz na baterie, například pro mobilní zařízení, která jsou určená pro spánkovou terapii. Mezi další aplikace v lékařské technologii, kde můžeme najít ventilátor ebm-papst je mechanická ventilace na jednotce intenzivní péče.

Spolehlivost zdravotnických prostředků a jejich součástí je nesmírně důležitá. Při používání přístrojů pro léčbu s apnoe doma nebo jako ventilátor na jednotce intenzivní péče je důležitá jednoduchá manipulace.

Pokud se během spánku používá ventilátor, musí být takové zařízení umístěno v blízkosti uživatele a zároveň nesmí narušovat zdravý spánek kvůli provozním zvukům. Za účelem splnění těchto požadavků vyvinula firma ebm-papst, specialista na ventilátory a pohony ze St. Georgenu, radiální ventilátor RV45. Ventilátor je určen pro přístroje na ochranu dýchacích orgánů a podobné dynamické aplikace, a proto musí být bezpečný, spolehlivý, účinný a zároveň tichý.

Maximální rychlost

Radiální ventilátor RV45 dokáže vyvinout tlak až 5000 Pa, jeho rychlost se pohybuje mezi
5 000 a 50 000 ot / min se zrychlením 50 ot / min na milisekundu. Tyto technické parametry jsou důležité pro zařízení, jako jsou respirátory a vakuové zvedací jednotky. Při těchto parametrech je ventilátor stále extrémně tichý. Jeho proudění vzduchu až 540 l / min umožňuje systematické větrání nebo chlazení. Řídící elektronika monitoruje a optimalizuje maximální přípustnou spotřebu energie, a to i při vyšších rychlostech.

Technologie pro maximální odezvu

Ventilátor RV 45 je vybaven vysoce adaptibilním motorem, který je vhodný pro řadu aplikací.Varianta RV45 s Hallovými senzory v motoru je k dispozici zákazníkům, kteří chtějí zjednodušit vývoj vlastní řídicí elektroniky. Verze ventilátoru RV45 s integrovanou elektronikou je již ve vývoji a v nadcházejících měsících se začne vyrábět. Snadné zapojení plug & play umožní rychlou instalaci ventilátoru RV45 do zákaznických aplikací.

Ekonomický a lehký

Nízká spotřeba energie 43 W v režimu volného vzduchu a méně než 30 W při tlaku zajišťuje dlouhou provozní dobu baterie. Svou hmotností přibližně 135 g je ventilátor poměrně lehký. To je velmi důležité pro přenosná zařízení, jako jsou respirátory. Další výhodou pro průmyslové aplikace je kompaktní design ventilátoru. Jeho rozměry jsou pouze 64 x 69,5 x 55 mm a je k dispozici ve verzích 12 V a 24 V DC.

Univerzální a spolehlivý

V zákaznických aplikacích může být radiální ventilátor RV45 používán tam, kde se vyžaduje rychle se měnící průtok vzduchu, např. zařízení pro filtraci vzduchu, balicí stroje, systémy pro detekci kouře, výrobu obvodových desek, výfukové systémy pro pájecí a svařovací plyny, vakuové zařízení nebo ventilaci palivových článků. Díky svým vlastnostem a spolehlivosti je přístroj RV45 vhodný pro použití v lékařských zařízeních na podporu dýchání.

Gabriela Porupková
Marketing specialist
Phone: +420544502411
E-Mail: gabriela.porupkova@cz.ebmpapst.com